Njembedhjete Minuta, Paulo Coelho

Nuk është as koha, as mençuria që e transformojnë njeriun: e vetmja gjë që e shtyn atë të ndryshojë, është dashuria.

Askush nuk e humb askënd sepse askush nuk e zotëron askënd. Kjo është përvoja më e mirë e lirisë: ta kesh gjënë më të rëndësishme në botë, pa e zotëruar atë!

Mos u mëso, sepse është shumë e lehtë të mësohesh me dhimbjen, është një drogë e fuqishme, e pranishme në të përditshmen tonë, në vuajtjen e fshehur, në mohimet që bëjmë kur ia lëmë fajin dashurisë përt që marrin ëndrrat tona. Dhimbja të tremb kur tregon fytyrën e saj, por të bën për vete kur vishet me sakrificë me vetëmohim.

Nganjehere jeta do te thote shume : Nje person mund te kaloje dite, jave, muaj, vite, pa as ndjenje te re. Pastaj ndodh te hapet nje dere, dhe nje ortek pozitiv hyn ne te. Ne nje moment nuk kishe asgje, ne tjetrin, ke me shume se sa mund te perballosh.

Qëniet njerëzore mund të përballojnë një javë pa ujë, 2 javë pa ushqim, vite të tëra të pa strehë, por jo Vetminë. Ajo është më e keqja e të gjitha torturave; më e keqja e të gjitha vuajtjeve.

Jeta pret situatat me kritike per te shfaqur anen e vet me brilante.

Pervoja ime e pakte e jetes me ka mesuar se askush nuk eshte padron i asgjeje, qe gjithcka eshte nje iluzion; si te mirat materiale edhe pasuria shpirterore, Kush ka humbur dicka qe e mendonte te sigurte arrin te kuptoje qe atij nuk i perket asgje, Dhe nese nuk me perket asgje, atehere nuk duhet kurrsesi ta humbas kohen duke u shqetesuar per gjera qe nuk jane te miat. Me mire te jetosh sikurse sot te ishte e para (ose e fundit) dita e jetes.

Une jam ndier e plagosur kur kam humbur burrat me te cilet kam qene e dashuruar. Sot jam e bindur se askush nuk humbet dike, sepse askush nuk zoteron ndokend. Ky eshte perjetimi i vertete i lirise: te kesh gjene me te shtrenjte ne bote, pa qene zot i saj.

“Ajo vuri re, se dashuria kishte të bënte më shumë me mungesën, sesa me praninë e tjetrit: Vuante kur ai nuk ishte, i kalonte orët duke perfytyruar se çfarë do të bisedonin në takimin tjetër, dhe kujtonte çdo secondë të kaluar me të, duke u sforcuar të merrte vesh se çfarë kishte bërë mirë e çfarë keq.”

Dashuria nuk eshte te tjetri, por brenda nesh. Jemi ne ata qe e zgjojme. Por qe te ndodhe kjo, kemi nevoje per tjetrin. Universi ka kuptim vetem kur kemi dike me te cilin te ndajme emocionet tona.

“Mos harxho fjalë me njerëz që meritojnë heshtjen tënde. Ndonjëherë, gjëja më e fuqishme që mund të thuash është asgjëja”

Njembedhjete Minuta, Paulo Coelho

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *